Bezpieczny rower – jak wyposażyć swoje dwa kółka?

rower górski

Rower, jaki jest, każdy widzi… a przynajmniej każdy, kto kiedykolwiek miał z nim do czynienia. Najczęściej wymienianymi elementami jednośladu pozostają koła, kierownica, pedały, rama i łańcuch oraz przerzutki i hamulce. Jednak gdy zapytać o większe szczegóły lub o wymienienie bardziej dokładnych elementów składających się na rower, wielu rozmówców ma z tym już spore problemy. Pojęcia takie jak korba, kasetki, tarcza albo linki są im kompletnie obce, a to właśnie od tych drobnych, często niepozornych elementów zależy bezpieczeństwo i funkcjonalność rowerów. Zwłaszcza zaś tych nowszych modeli, które bazują na bardziej zaawansowanych rozwiązaniach technicznych.

Podstawowe wyposażenie jednośladu jest wystarczające do poruszania się po mieście, dojeżdżania do pracy czy szkoły a nawet do rekreacyjnej, codziennej jazdy

Jednak gdy w grę wchodzą dłuższe wycieczki albo profesjonalne wyprawy lub wręcz zawody rowerowe, podstawa już nie wystarczy i swój rower trzeba dodatkowo wyposażyć. Z jednej strony będą to oczywiście zamienne części rowerowe, których można użyć na wypadek jakiejś usterki (dętka, zapasowy łańcuch albo kasetka). Z drugiej natomiast akcesoria, bez których taka wyprawa byłaby znacznie utrudniona: pompka rowerowa, licznik, sprzęt nawigacyjny, saszetka na ramę do przechowywania drobniejszych rzeczy, zapasowe elementy na wymianę, bidony albo poręczne uchwyty na kierownicę, które można ustawić w dowolnej pozycji. Pamiętając o bezpieczeństwie jazdy niezbędne jest też wyposażenie roweru w dobrej jakości światło przednie do jazdy w nocy, migające światełko tylne oraz światła odblaskowe.

Absolutną koniecznością jest też regularne sprawdzanie stanu hamulców przed wyruszeniem na dłuższą wycieczkę

Linki powinny być dobrze naciągnięte i oczywiście pozbawione podejrzanych przetarć. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku rowerów górskich czy trekkingowych, gdzie dobre hamulce oraz amortyzator do roweru to podstawa bezpiecznej jazdy. Dodatkowo do jazdy po mieście czy na terenie zamieszkałym niezbędny będzie też… dzwonek lub trąbka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *