Jak wybrać dachówkę do domu?

dachowka

Budujesz dom lub przymierzasz się do tego? Nie daje ci spokoju decyzja o wyborze dachówki? Zdania twoich znajomych są podzielone – jednie zachwalają dachówki ceramiczne, z kolei inni przekonują cię do tego, abyś wybrał dachówkę betonową? Kogo słuchać, komu wierzyć? Postaramy ci się pomóc w wyborze najlepszego produktu.

Dachówki ceramiczne

Ceramika to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Uzyskuje się ją przez wypalanie specjalnych rodzajów glin z domieszkami w wysokich temperaturach. Dachówki ceramiczne są uznawane za najtrwalsze i najsolidniejsze pokrycie dachu, które dodatkowo jest odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Za wyborem dachówki ceramicznej przemawia również jej bogaty wybór na rynku – znajdziemy zarówno tradycyjne wzory dachówek, jak i nowoczesne dachówki płaskie, prostokątne i karpiówki. Wadą dachówek ceramicznych jest niestety ich cena, wynikająca z bardzo wysokiej jakości oraz stosunkowo wysokich kosztów produkcji. Chcąc jednak mieć solidny dach na lata, który nie będzie wymagać konserwacji, jak najbardziej warto postawić na dachówkę ceramiczną.

Dachówki betonowe

Tańsza alternatywa dla dachówki ceramicznej to dachówka betonowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wykonana z betonu i na pierwszy rzut oka trudno poznać różnice między dachówkami ceramiczny i betonowymi. Zauważyć je można dopiero wtedy, kiedy spojrzymy na bok dachówki. Ta betonowa ma kolor szary, natomiast ceramiczna kolor ceglany. Dachówki betonowe również są trwałe i mają estetyczny wygląd, ale ich poważną wadą jest mała odporność na czynniki biologiczne. W praktyce oznacza to że na jej powierzchni i łączeniach mogą z czasem pojawiać się mchy i inna prymitywna roślinność. Konieczne wówczas stanie się mycie dachu, aby nie doszło do degradacji dachu, a nawet jego rozszczelnienia się. Chcesz kupić droższą, ale i trwalszą dachówkę ceramiczną? Brakuje ci na nią pieniędzy? Jeśli tak, nie rezygnuj z zakupu tylko zdobądź dodatkowe pieniądze – pożyczka online to jedno z rozwiązań, które masz do dyspozycji.

Gwarancja producenta na dachówki

Istotnym czynnikiem przy wyborze dachówki jest określenie, na ile lat producent udziela gwarancję na nią. Czy jest to 5, 10, a może i 15 lat? Są również firmy, które na dachówki udzielają gwarancji dożywotniej – przy spełnieniu odpowiednich warunków dotyczących montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *