Kompresor olejowy czy bezolejowy?

kompresor

Jeszcze do niedawna kompresor kojarzyliśmy przede wszystkim z warsztatami samochodowymi. Urządzenia te mają jednak znacznie szersze zastosowanie, w różnych branżach. Są także bardzo przydatne w domowym warsztacie, szczególnie jeśli lubicie majsterkować. Decydując się na zakup sprężarki, będziecie musieli podjąć decyzję, jakie urządzenie wybrać – olejowe czy bezolejowe? Jeśli nie znacie odpowiedzi na to pytanie, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Kompresory olejowe

Kompresor olejowy to ten, który wykorzystywany jest we wspomnianych wcześniej warsztatach. Zasada jego działania jest identyczna, jak wersji bezolejowej, jednak dzięki smarowaniu, sprężarka jest wydajniejsza i przystosowana do pracy ciągłej. Warto także pamiętać, że zbiornik w kompresorach jest bardzo duży, dlatego wulkanizatorzy czy mechanicy tak chętnie korzystają z tego typu urządzeń. Niewątpliwym atutem kompresora jest także jego wieloletnia trwałość.

Nie można jednak pominąć minusów tego rozwiązania, którym jest na przykład dostawanie się do podawanego powietrza niewielkich ilości oleju. To dyskwalifikuje kompresory olejowe w niektórych branżach, takich jak spożywcza, czy przemysł precyzyjny. Kolejnym minusem jest hałas, jaki generują sprężarki olejowe. Jest on znacznie bardziej dokuczliwy niż w przypadku kompresorów bezolejowych. Jednak, mimo tych niewielkich mankamentów, urządzenia te wciąż są niezastąpione w wielu dziedzinach, a jeśli chcecie wyposażyć swój domowy warsztat w sprężarkę olejową, skorzystajcie z pomocy pożyczki bez BIK.

Kompresor bezolejowy

Jak sama nazwa wskazuje, w kompresorze bezolejowym nie stosuje się substancji smarującej. Jak zatem działa to urządzenie? W procesie produkcji wykorzystano materiały o bardzo niskim współczynniku tarcia, które nie wymagają dodatkowego olejowania. Praca tego kompresora jest niemal identyczna, jak wersji olejowej, z tym zastrzeżeniem, że sprężarki bezolejowe nie wyróżniają się dużą wydajnością i nie są przystosowane do nieprzerwanej pracy, dlatego nie wszędzie możemy je wykorzystać.

Świetnie natomiast sprawdzają się w domowych warsztatach, a wersje kompaktowe możecie kupić już od kilkuset złotych, w czym pomoże pożyczka bez BIK. Niewątpliwym atutem kompresorów bezolejowych, o czym wspomnieliśmy wcześniej, jest czystość powietrza. Można zatem wykorzystać sprężarkę na przykład podczas czyszczenia sprzętu komputerowego czy precyzyjnych układów elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *