Najlepsze buciki dla raczkującego lub chodzącego dziecka

kapcie skórzane dla dzieci-min

Obuwie dla maluchów w ostatnich latach obrosło bardzo złą sławą, a to za sprawą niekiedy niebotycznych cen, jakie osiągało. Poza tym dzieci szybko z niego wyrastają, co powoduje dodatkowe koszty zakupu kolejnych par. Dlatego wielu rodziców odpuszcza niemowlętom buty w pierwszych miesiącach ich życia, a zaczyna je zakładać dopiero później, gdy maluch raczkuje lub samodzielnie chodzi.

Najważniejsze: kupować czy nie?

Inną kwestią prócz względów czysto finansowych jest odwieczny dylemat rodziców, czy nawet na późniejszym etapie życia dziecka kupować mu buciki. Niektóre źródła parentingowe a nawet lekarze specjaliści uznają, że chowanie stopy w bucie jest błędem, a dziecko jak najdłużej powinno chodzić boso lub w specjalnych antypoślizgowych skarpetkach. Zdecydowana większość środowiska rodzicielskiego wybiera jednak powszechniejsze rozwiązanie i kupuje kapcie dla raczkującego niemowlaka lub czeka odrobinę dłużej i inwestuje w buty dla malucha, który już z powodzeniem sam chodzi. I mimo że za opcją bosej stopy przemawia kilka argumentów, to odkładanie momentu, gdy dziecko zacznie nosić kapcie, może okazać się błędem. Nieprzyzwyczajanie stopy do buta (i tym samym innej formy „czucia” powierzchni) niekiedy skutkuje w przyszłości wadami chodu a nawet problemami z utrzymaniem równowagi.

Kapcie na pierwsze kroki niemowlaka

Z tego powodu kapcie niemowlęce warto kupić już w momencie, gdy maluch zaczyna raczkować lub stawia (jeszcze niesamodzielnie) pierwsze kroki. Pozwoli to na łatwiejsze zaaklimatyzowanie stopy w obuwiu i jej przyzwyczajenie do takich sztucznych ograniczników, ale także na:

– szybszą naukę przez dziecko wyczuwania podłoża,

– lepszą ochronę przed zagrożeniami, np. nadepnięcia na coś,

– usztywnienie kostki, co jest istotne podczas nauki chodzenia,

– nieblokowanie bodźców dotykowych z podłoża (co zapewnia skórzana podeszwa),

– przyswajanie przez dziecko procesu poruszania się w obuwiu a nie na bosaka,

– lepszą przyczepność stopy do podłoża bez ryzyka poślizgnięcia się.

Im wcześniej dziecko przyzwyczaja się do bucików, tym łatwiej będzie miało w przyszłości ono… i jego rodzice. Maluszki, które już od raczkowania noszą kapcie, są potem mniej marudne przy zakładaniu normalnych butów na zewnątrz czy nawet noszenia paputków w przedszkolu albo żłobku. Mniej grymaszą podczas ich ubierania, ale również nie ściągają ich tak zawzięcie jak maluchy, które dopiero później przyzwyczajano do noszenia kapci.

Sztywne, ale elastyczne?

kapcie skórzane dla dziewczynki-minPewnym paradoksem są właściwości, jakimi powinny cechować się kapcie dla niemowląt, zwłaszcza te przeznaczone na etap początkowego chodzenia. Z jednej strony muszą być sztywne i twarde, aby utrzymać stopę we właściwej pozycji i tym samym zapobiegać powstawaniu jakimkolwiek wadom chodu. Z drugiej jednak muszą być miękkie i elastyczne, aby dziecko mogło wyczuwać stopą podłoże, a ona sama nie męczyła się i nie deformowała w zbyt ciasnym bucie. Rozwiązaniem tego dylematu okazują się skórzane kapcie dla niemowląt, wykonywane często ze skóry bydlęcej, która cechuje się właśnie elastycznością w połączeniu ze sztywnością materiału. Dzięki temu noszenie takich butów przez maluchy jest dla nich bezpieczne i wygodne.

Odpowiedni rozmiar kapci dla dzieci

Ze względu na specyfikę obuwia dziecięcego, rządzi się ono nieco innymi prawami związanymi z rozmiarówką. Co do zasady każdy producent może prowadzić własną, dlatego warto przed zakupem zmierzyć najpierw stopę dziecka i dopiero z taką wiedzą wybierać odpowiednie kapcie dla niemowląt. W niektórych przypadkach dostępne rozmiary będą bardzo zróżnicowane – między jednym a drugim rozmiarem może być zaledwie pół centymetra różnicy – w innych mocno do siebie zbliżone, co może nieco utrudnić wybór. Na tym polu przewagę znów osiągają skórzane paputki dla raczkującego dziecka, bo ze względu na swoją elastyczność lepiej dopasowują się do stopy. Bez obaw można kupić buciki nawet rozmiar większe: dziecko nadal będzie w nich komfortowo chodziło, a one same posłużą mu nawet kilkanaście miesięcy, zanim z nich wyrośnie. Oprócz patrzenia na rozmiar obuwia trzeba zerknąć również na samą budowę buta, w szczególności na czubki. Kapcie powinny być w tym miejscu rozszerzone, aby nie ściskać stopy i pozwalać palcom na ustawienie się we właściwej pozycji.

Buty w żłobku i przedszkolu

Rodziców, których nie przekonują powyższe argumenty za kupowaniem butów dla raczkujących niemowląt lub dla maluchów uczących się chodzić, zwykle przekonuje… regulamin żłobka lub przedszkola. To w nim najczęściej wymaga się, aby dziecko miało własne kapcie, w których będzie mogło się poruszać. Nie jest to wymysł samych instytucji, ale kwestia czysto praktyczna: but lepiej chroni i izoluje, co zapobiega przykrym wypadkom podczas zabawy na podłodze. Kupując obuwie do żłobka i przedszkola lepiej wybrać takie, które z jednej strony łatwo się zakłada, a z drugiej trudno ściąga (przynajmniej samemu dziecku). Mogą to być modele ze ściągaczem wszytym w cholewkę na wysokości kostki albo wyposażone w klasyczne rzepy, które jednak wbrew pozorom bardzo łatwo poddają się sile dziecięcych palców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *