Pompa hydrauliczna – kluczowy podzespół układu hydraulicznego

pompa hydrauliczna

Pompa hydrauliczna, wraz z całym układem hydraulicznym, rozpowszechniła się we wszystkich gałęziach gospodarki, w których używane maszyny muszą być niezawodne i dokładne. Układ hydrauliczny pozwala na pracę z niezwykłą dokładnością przy zadowalającej wydajności. Pompa hydrauliczna jest jego centralną częścią. Do wykonywania pracy potrzebuje ona jednak silnika spalinowego lub elektrycznego. Pompa przekształca energię mechaniczną powstającą w silniku na energię hydrauliczną. Dzieje się to podczas tłoczenia w przewodach lepkiej cieczy – oleju, która jako czynnik roboczy przenosi powstałą energię na kolejne podzespoły układu. Ciecz tłoczona jest w odpowiednio rozmieszczonych przewodach. Pompa hydrauliczna wytwarzająca wysokie ciśnienie może napędzać oprzyrządowanie w ciężkich maszynach rolniczych, budowlanych czy drogowych.

Rodzaje pomp hydraulicznych – przeznaczenie

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp hydraulicznych o różnym przeznaczeniu i budowie. Pompa hydrauliczna zębata należy do najpopularniejszych i stosunkowo trwałych. Ze względu na wspomnianą trwałość, pompę tę wykorzystuje się głównie w ciężkich maszynach rolniczych. Dzieli się ona trzy podrodzaje: pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa jest rodzajem o najszybszym obecnie rozwoju. Możliwość uzyskania najlepszej wydajności przy wysokim ciśnieniu daje gwarancję efektywnej pracy i zwiększa jej popularność także w zakresie rozwoju. W zależności od położenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Pompy hydrauliczne śrubowe są trzecim i dość rzadko występującym rodzajem. Dzieli się je na dwu- i trzyśrubowe. Występują również pompy jednośrubowe, ale niezwykle rzadko. Wykorzystywane są najczęściej do transportu i dozowania cieczy niebezpiecznych, a także trudnych w transporcie, np. farb. Oprócz wymienionych, wyróżnia się jeszcze pompy łopatkowe z podziałem na te działania pojedynczego oraz podwójnego. Dodatkowy jest podział pomp hydraulicznych łopatkowych działania pojedynczego na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Są to pompy delikatne, używane często w transporcie gazów i substancji czystych, łatwych w transporcie.

pompa hydrauliczna 2

Pompy hydrauliczne – najczęstsze awarie

Większość problemów i awarii związanych z pompą hydrauliczną wynika z faktu, że poddawana jest ona przeciążeniom związanym z mocno eksploatującą pracą. Częstym problemem jest przegrzewanie się pompy. Nierzadko można zauważyć, że maszyna traci moc, co również jest związane z usterkami pompy hydraulicznej. Stwierdzenie przyczyny awarii najczęściej jest proste. Może za nią odpowiadać nieszczelny układ hydrauliczny lub jego zapowietrzenie. W niektórych przypadkach jest konieczna ponowna kalibracja pompy, w innych konieczna będzie regeneracja pompy hydraulicznej. Regeneracją powinien zająć się odpowiedni serwis, który wykona w jej ramach wszystkie niezbędne usługi.

pompa hydrauliczna 3

Kupno pompy hydraulicznej – co wiedzieć, żeby nie przepłacić?

Zakup pompy hydraulicznej powinien być poprzedzony kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jakiej pompy potrzebujemy. Nie każda pompa będzie mogła pracować we wszystkich miejscach. Jest to jeden z kluczowych elementów. Kiedy będziemy wiedzieć, do czego nasza pompa posłuży, kolejnym krokiem będzie przejrzenie ofert. Ceny pomp hydraulicznych są bardzo różne. Zależą od wielu czynników, między innymi takich jak wydajność czy jakość materiału. Niektóre kuszące oferty powinny wzmóc naszą czujność. Tańsze nie oznacza zawsze gorsze, ale może się okazać, że nasz zakup w przyszłości przysporzy sporo problemów i niepotrzebnych wydatków, kiedy natrafimy na kolejne awarie. Ich pojawienie się w rezultacie skróci żywotność pompy i sprawi, że wydamy na pompę hydrauliczną więcej, niż zamierzaliśmy. Z tego względu warto poświęcić czas i zapoznać się z informacjami, który producent oferuje pompy dobrej jakości przy zadowalającej cenie. Oszczędność nie jest wskazana. Szczególnie, gdy pompa będzie używana często i w trudnych warunkach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *