Prawdziwa sztuka utrzymania celu.

Każdy z nas miał w ciągu swojego życia ochotę by poćwiczy i być wysportowanym/umięśnionym. Niestety tylko nielicznym udało się wytrwać w swoich założeniach, a pozostali czekają na kolejny nowy rok, by ponownie wprowadzić swoje postanowienia w życie. Pojawia się więc pytanie co można zrobić by uniknąć takich zachowań i być stałym w swoich działaniach?

Drobne cele, a realizacja pragnień

najlepszym sposobem jest ustawiania sobie drobnych, realnych celów. Innymi słowy nie ma sensu mówić, że od jutra ćwiczę. O wiele wydajniejsze jest, powiedzenie sobie np. jutro poćwiczę 30 minut, a pojutrze 20 minut. Takie wyznaczanie poszczególnych zadań do wykonania znacznie ułatwi nam drogę, jak i będzie wyznacznikiem tego co chcemy osiągnąć. Jednakże w czasach obecnego pośpiechu bardzo łatwo jest o tym zapomnieć. Dobrze jest więc wykorzystać telefony komórkowe, które i tak posiadamy przez większość czasu przy sobie aby motywowały nas do ćwiczeń. Wystarczy nawet zwykły kalendarz i przypomnienie, co danego dnia zaplanowaliśmy sobie zrobić. Takie drobne cele są bardzo korzystne dla naszego samopoczucia. Gdy uda nam się zrealizować swoje założenia poczujemy przypływ nagłej radości wynikające nie tylko z dotrzymania sowa, ale także z uwolnienia podczas wysiłku fizycznego endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia. Stymulują one odpowiednia receptory w mózgu powodują, że w efekcie naszych działań czujemy się dobrze. Dlatego też osoby ćwiczące regularnie czują się dobrze nawet bo morderczym wysiłku. Wszystko jest zasługą endorfin.

Trener personalny

Innym sposobem do zmuszenia się do ćwiczeń jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego. Nie dość, że będzie on pełnił role swego rodzaju wzorca do naładowania, to dodatkowo będzie nas zmuszał do wykonania danych ćwiczeń konkretnego dnia, pilnując przy tym prawidłowości wykonywanej techniki. Choć takie rozwiązanie wiąże się z kosztami finansowymi, to dla wielu osób może być one kluczowe dla zachowania regularnych ćwiczeń fizycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *