Regeneracja siłowników hydraulicznych – co to jest i ile kosztuje?

silownik2-1280x640

Znaczna część dzisiejszych branż przemysłowych opiera się na działaniu hydrauliki siłowej. Wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze, prasy hydrauliczne, maszyny używane w drogownictwie i budownictwie dzięki temu systemowi zwiększają wydajność pracy. Są w stanie operować ogromnymi ciężarami przez długi czas, nie tracąc przy tym na precyzji. Jednym z podstawowych elementów konstrukcji maszyn są siłowniki hydrauliczne. Złożone z wielu elementów, mimo że wykonywane są z dużą starannością z zamysłem zdolności do długotrwałego funkcjonowania, są jednym z podzespołów, który co jakiś czas wymaga serwisowania. Jako część znajdująca się na zewnątrz urządzenia, siłownik narażony jest nie tylko na zużycie wynikające z pracy całego układu hydraulicznego, ale też mają na niego niemały wpływ choćby warunki atmosferyczne czy obecne na budowach piasek i błoto. Aby utrzymać dobry stan siłowników istotne jest, aby poddawać je regularnemu serwisowi, dzięki któremu unikniemy poważnej awarii.

Profesjonalna naprawa siłowników hydraulicznych – jak to powinno wyglądać?

W momencie, kiedy nie zdołaliśmy uniknąć powstania uszkodzenia, które doprowadziło do zaburzonej pracy maszyny lub jej zatrzymania, należy wezwać profesjonalną pomoc w postaci serwisu siłowników hydraulicznych. Siłownik hydrauliczny zbudowany jest z wielu składowych i ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować źródło powstania usterki. Kluczowym momentem przy rozpoznaniu przyczyny jest odpowiednio przeprowadzona diagnostyka, na którą powinno złożyć się rozebranie siłownika na poszczególne komponenty i szczegółowe ustalenie, które z nich potrzebują wymiany, a które można uratować bez tej konieczności. Sprawdzeniu w szczególności powinna być poddana szczelność dławicy, to czy jest odpowiednio dopasowana do cylindra i tłoczyska. Oprócz tego sprawdzane są powierzchnie chromowane, spasowanie tłoka i cylindra oraz kontrola stanu samego tłoka. Może okazać się, że konieczna będzie wymiana łożysk. Jeśli naprawy będzie wymagać sama powierzchnia tłoka, można wykonać samo szlifowanie i chromowanie. pamiętajmy, że wymiana siłownika na nowy to zawsze ostateczność. Skoro można uniknąć wydania większej sumy na wymianę, przeprowadzając zabieg, jakim jest regeneracja siłowników hydraulicznych, warto z tej możliwości skorzystać. Profesjonalny serwis powinien rozpocząć więc od znalezienia miejsca powstania problemu. Następnie powinniśmy otrzymać przygotowany zakres prac oraz szacowane koszty naprawy.

silownik1-1280x640

Naprawa siłowników hydraulicznych i cechy dobrego serwisu

Przy wyborze dobrego serwisu regeneracji siłowników hydraulicznych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka głównych aspektów. Warto przeprowadzić wstępne badanie rynku i skorzystać z polecanych i sprawdzonych serwisów. Jak już wyżej wspomnieliśmy, taki serwis powinien już na początku swojej usługi przeprowadzić szczegółową analizę wszystkich elementów siłownika, określić zakres prac i szacowane koszty naprawy. Usługodawca, który będzie szukał usterki w ciemno, naprawiając na chybił trafił, tylko wpędzi nas w dodatkowe koszty i spowoduje stratę czasu. Ważne jest to, na jakich materiałach pracuje dany serwis, a przede wszystkim jakiej jakości uszczelnień używa. Uszczelniacze są składową siłownika, która jako pierwsza ulega zniszczeniu i powoduje dalsze szkody, dlatego powinniśmy wybrać serwis, który jasno informuje, jakich produktów używa. Możemy wtedy sprawdzić ich jakość i w przyszłości uniknąć nieplanowanej awarii spowodowanej użyciem niskiej klasy asortymentu. Lichy uszczelniacz będzie szybciej ulegał zużyciu, powodując utratę ciśnienia w siłowniku. W efekcie zanieczyszczenia z zewnątrz będą przedostawać się do wnętrza siłownika, a w przyszłości do całego układu. Przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na to, czy firma wykonuje wszystkie usługi osobiście. Obecność podwykonawców może spowodować późniejsze problemy z ustaleniem, na jakim etapie wystąpiły ewentualne nieprawidłowości, a co za tym idzie – trudniej będzie nam ubiegać się o rekompensatę. Istotną kwestią jest także posiadanie własnej stacji diagnostycznej z profesjonalną aparaturą pomiarową. Po naprawie siłownik hydrauliczny poddawany jest testom, które sprawdzają poziom wytrzymałości pod maksymalnym obciążeniem. Dzięki temu jesteśmy pewni, że siłownik hydrauliczny, który wróci do nas po regeneracji, będzie sprawnie działał przez kilka kolejnych lat i nie zaskoczy nas awarią w niespodziewanym momencie. Po naprawie warto też pamiętać, aby regularnie korzystać z serwisu w celu kontroli i możliwości reakcji, zanim wystąpi poważniejsza awaria.

naprawa1

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *