Używane książki – gdzie je sprzedać? Jak dodać ogłoszenie?

uzywane ksiazki gdzie je sprzedac

Książki to Twoja pasja, lubisz je kupować, czytać, zbierać seriami? W takim razie należysz do wciąż elitarnego grona, gdyż statystyki czytelnicze w naszym kraju nie są zbyt wysokie. W 2020 r. tylko 42% Polaków sięgnęło po choć jedną książkę – wynika z badania Biblioteki Narodowej. 7 lub więcej książek w ciągu roku przeczytał z kolei zaledwie co dziesiąty obywatel.

Każda osoba lubiąca czytać – i kupować – książki, wie jednak doskonale, jak dużo miejsca one zajmują. Co zrobić, kiedy półki pękają w szwach, książki wysypują się spod łóżka czy natykamy się na nie nawet w kuchennych szafkach? Odpowiedź jest prosta – sprzedajmy te egzemplarze, które nie są nam już potrzebne. Dzięki temu będziemy mieć więcej miejsca… na nowe książki!

Gdzie sprzedać używane książki?

Dla wielu kolekcjonerów rozstawanie się z książkami to niełatwa sprawa. Do niektórych, nawet czytanych przed laty, mamy przecież sentyment. Inne powieści przeczytaliśmy tyle razy, że znamy je już niemal na pamięć – a co, jeśli będziemy czuć palącą potrzebę, żeby znów po nie sięgnąć? Jeśli należymy do tego typu moli książkowych, potraktujmy sprzedaż niepotrzebnych i używanych książek jak szansę na przejrzenie własnej kolekcji. Nikt nie każe nam przecież pozbywać się ulubionych pozycji. Każdy ma jednak w domu egzemplarze, które niekoniecznie trafiły w jego gust albo do których po przeczytaniu już zwyczajnie nie wróci. A co z praktycznie nowymi, nietrafionymi prezentami od bliskich? Książkami otrzymanymi w promocjach, starymi podręcznikami szkolnymi czy akademickimi, książkami do nauki różnych rzeczy, rzuconymi w kąt, kiedy nasz zapał minął? Tomami odziedziczonymi po rodzicach czy dziadkach na zupełnie nieinteresujące nas tematy? A może posiadamy książki po angielsku, ale wiemy, że nie zmobilizujemy się do nauki języka? Przejrzyjmy dokładnie swoją półkę i odłóżmy na bok pozycje, po które już nie sięgnięmy. Dlaczego mają zbierać kurz w naszym domu, skoro mogą przydać się komuś innemu?

Kiedy wybraliśmy już używane książki do sprzedania, zapiszmy sobie tytuł i autora każdej pozycji, a także wykonajmy zdjęcia okładek. Teraz nie pozostaje nic innego jak wystawienie ogłoszenia. Jak to zrobić, by sprzedaż przebiegła szybko i sprawnie? Najprostszą metodą jest skorzystanie z portalu z ogłoszeniami. Wybierzmy witrynę pozwalającą zamieszczać darmowe ogłoszenia, np. abc.pl. Portal jest popularny, codziennie odwiedzają go tysiące osób – istnieje zatem spora szansa, że bez trudu znajdziemy chętnych na używane książki do kupienia. Warto także mieć na uwadze, że korzystanie z renomowanego portalu ogłoszeniowego jest znacznie bezpieczniejsze niż szukanie kupców w losowych miejscach w sieci. Portale ogłoszeniowe na przykład abc.pl umożliwia kontakt między sprzedającymi a kupującymi na poziomie platformy. Jeśli nie chcemy, nie musimy podawać numeru telefonu i wręcz nie zaleca się udostępnianie szczegółowych danych osobowych.

ABC.pl – jak dodać ogłoszenie?

Wystawianie ogłoszenia „sprzedam” na abc.pl jest łatwe i szybkie. Na górze strony głównej znajdziemy przycisk Dodaj ogłoszenie za darmo. Po kliknięciu zostaniemy przeniesieni do formularza. Podajemy w nim takie informacje jak:

  • tytuł – musi być zachęcający i określający wprost, co jest przedmiotem sprzedaży;
  • kategoria – wybierzmy Edukacja i rozrywka, a następnie Książki. Dalej do wyboru mamy podkategorie: Czasopisma, Dla dzieci, Komiksy, Książki naukowe, Literatura, Nauka języków obcych, Podręczniki szkolne, Poradniki i albumy, Pozostałe. Właściwe zaklasyfikowanie danego egzemplarza umożliwi dotarcie do oferty większej liczbie rzeczywiście zainteresowanych osób;
  • opis – możemy napisać, na jaki temat jest to książka, zachęcić do kupna itp. W przypadku sprzedaży używanych książek online niezbędna jest też informacja, w jakim stanie znajduje się dana pozycja, czy ma brakujące kartki, przetarcia, zniszczoną okładkę, zabrudzenia, a może jest w stanie dobrym lub wygląda jak nowa.

W dalszej kolejności możemy dodać fotografie – warto to zrobić, gdyż wiele osób ignoruje ogłoszenia bez zdjęć produktu.

Następnie podajemy dane kontaktowe i lokalizację. W tym momencie mamy również dostęp do Regulaminu strony – można się z niego dowiedzieć na przykład o dodatkowych, odpłatnych opcjach promowania naszego ogłoszenia. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w czasie dodawania pierwszego ogłoszenia automatycznie zakładamy konto na portalu. Jest ono bezpłatne i naprawdę użyteczne. Zalogowani użytkownicy mogą zarządzać swoimi ofertami poprzez zakładkę Moje Abc.

Każda oferta na tej stronie do wystawiania ogłoszeń jest weryfikowana przez administratora. Jest to gwarancja bezpieczeństwa – nie mogą być dodawane oferty mylące czy o treściach niezgodnych z prawem. Na akceptację i publikację ogłoszenia na stronie zwykle nie trzeba jednak długo czekać. Teraz wystarczy regularnie sprawdzać, czy nie zgłosili się do nas zainteresowani kupnem i dogadać szczegóły odbioru lub wysyłki. Jak widać, sprzedawanie używanych książek za pomocą portalu ogłoszeń jest bardzo łatwe. Warto korzystać z tego narzędzia i pozbyć się nadmiaru zalegających na półkach czy w szafkach książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *